На підприємстві розповіли про підвищення тарифів і про ризики для газовиків внаслідок неплатежів
3 березня 2015 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла Постанову № 583 про підвищення роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення.
Щоб більш повно розкрити тему майбутньої зміни тарифів «Полтавщина» звернулася до першого заступника голови правління ПТ «Полтавагаз» Сергія Мокрого.
— Сергію Івановичу, що очікувати полтавцям від зміни тарифів, чи можна з усіма подробицями надати людям інформацію про це?
— Досі існувало чотири категорії споживачів газу: ті, хто використовує газ для приготування їжі та підігріву води; хто використовує до 2500 кубів газу на рік; хто споживає до 6000 кубів; хто використовує більше як 6000 кубів. Відтепер маємо тільки дві категорії споживачів: ті, хто використовує газ для приготування їжі та підігріву води (для них встановлена єдина ціна 7,188 грн за кубометр протягом року); і ті, хто використовує газ для індивідуального опалення або комплексного споживання — опалення, приготування їжі, підігрів води.
Для останніх будуть діяти дві ціни: у період з 1 травня по 30 вересня — 7,188 грн за кубометр, у період з 1 жовтня по 30 квітня за обсяг спожитий до 200 кубів на місяць — 3,600 грн, а за обсяг, спожитий понад 200 кубів — 7,188 грн за кубометр. Новою постановою уряд фактично зрівняв ціну газу для мешканців багатоквартирних та приватних будинків.
— Тобто, власники газових котлів повинні вже зараз налаштовуватись на 1 жовтня 2015 року, щоб «вписатися» в норму 200 кубів?
— Так, якщо споживач дотримався меж, то він може самостійно вирахувати суму платежу і внести його 30 числа місяця. Якщо ж у споживача виникають труднощі із цим, то він може у телефонному режимі повідомити показники свого лічильника. Або навіть відправити sms-повідомлення. У нас один контролер відвідує 1600 абонентів, виходить, що раз в 3 місяця.
— Як можна наочно показати, скільки відтепер доведеться сплачувати за газ?
— Підвищення зачепить усі категорії населення. Відносно менше його відчують власники газових котлів, які раніше вкладалися в обсяг 2500 кубів газу на рік (таких 205 тисяч сімей). Якщо раніше вони сплачували в опалювальний період в середньому 220 грн на місяць, то після підвищення вони сплачуватимуть 720 грн.
Для мешканців багатоквартирних будинків, де використовують газ для приготування їжі і не мають газових лічильників — підвищення буде більш відчутним. Якщо раніше, наприклад, сім’я з двох осіб сплачували в середньому 20 грн на місяць, то через підвищення будуть платити близько 130 грн. При цьому давайте врахуємо вартість газу для теплопостачальних організацій, що призведе до збільшення вартості гарячої води та опалення.
— Сергію Івановичу, що можна сказати, про вигоди від наявності газового лічильника, адже вище ви навели приклад абонента без лічильника.
— Перед цим потрібно розповісти про норми споживання, які закріплені Постановою НКРЕ від 6 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». Нагадаю, що у разі використання природного газу для індивідуального опалення — зазначено 7 кубометрів на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період; для користування послугами з газопостачання: за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання — 6 кубометрів на одну особу на місця; за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача — 9 кубометрів на одну особу на місяць; за наявності газової плити та газового водонагрівача — 18 кубометрів на одну особу на місяць.
Тож, наприклад, я маю газову плиту і користуюсь гарячим централізованим водопостачанням, але не маю лічильника. То я 6 кубометрів множу на 7,188 грн. Отримую 43 гривні. Тепер приклад з лічильником. Це можна сміливо ділити на 2 і отримати реальне споживання газу в межах 3 кубометрів. Отримуємо подвійну економію. Така ж сама арифметика діє і у випадку з нормою в 18 кубометрів. Тому ми самі зацікавлені у безкоштовному встановленні лічильників, бо з 1 січня 2018 року ми не матимемо права постачати газ абонентам, які не мають лічильників.
— Що порадите абонентам?
— Сплатити попередні борги, щоб не платити за вже використаний газ по новим тарифам.
— Чи не передбачаєте ви, що у сукупності підвищень інших тарифів ваше підприємство може отримати неплатежі?
— Звичайно, ризик такий є. У 2014 році рівень платежів від населення становив 96,6%. За березень 2015 року — 99,2%. Це із врахуванням того, що приблизно 20 тисяч абонентів ми відключили (кого за борги, хто попросив нас сам). У судах знаходиться 4 тисячі позовів на суму 7,9 млн грн. Виконавча служба повернула 4 млн 670 тис грн. Ведемо цю роботу і надалі, бо населення у нас, якщо брати питому вагу, складає 80% наших споживачів.
— Часто можна почути, що український газ дешевший, ніж російський (а Полтавщина — область газовидобування), тож чому ми платимо за такими тарифами?
— Увесь газ, який добувається в Україні і який імпортується з Росії (чи надходить по реверсу), потрапляє в магістральні газопроводи. Тобто газ там може бути і змішаним. Чому так — питання до уряду, а не до ПАТ «Полтавагаз». А ставити питання, що газ полтавський, то і продавати ми його будемо тільки для полтавців, то Київ на це ніколи не піде, це ж взагалі не державницький підхід. Щодо дешевого українського газу, то тут є нюанс. Якщо він коштував у межах 47-60 доларів за тисячу кубометрів, то зараз уряд збільшив рентну плату з 20 до 70%. Звичайно, видобувники закладуть це у свої ціни.
— Окрім неплатежів, які ризики для «Полтавагазу» є наразі?
— Це крадіжки. Протягом 2014 року 1160 абонентів самостійно врізались в мережі, ми отримали 1 млн 200 тис кубів газу. Є самовільне втручання в лічильники — пошкоджено 40 тис приладів обліку. Друга проблема — наших контролерів фізично не допускають а помешкання. Ми не можемо проконтролювати, скільки реально спожила людина кубометрів, чи можна довіряти інформації абонента.
А НАК «Нафтогаз» відслідковує — скільки газу використано. Потім отримуємо невідповідність. Третя проблема — відмова від наших послуг у зв’язку із тим, що абонент вирішив поставити котел, що працює, наприклад, на деревині. У 2015 році ми реєструємо такі випадки. І наостанок — зараз газ не для населення коштує 11,383 грн за кубометр, а був 5,670 грн. Відчутна різниця. Тому, наприклад, окремі магазини чи перукарні вже відмовляються від споживання газу.
Враховуючи промисловість нашу, яка, скажімо так, залягла, це також позначається на рівні наших надходжень. Усі звикли лаяти монополістів, але мало хто цікавиться тим, що нам зараз або зарплату зменшувати людям, або звільняти їх. Бо про прибутки взагалі не йдеться.
|