Його будівництво почалося й одразу зупинилося 6 років тому. Обнесений парканом каркас стоїть у лохвицькому парку Перемоги із 2011 року. Від директора Полтавського обласного центру зайнятості Катерини Клавдієвої ми дізналися, що саме цього року, можливо, з’явилася перспектива
НА БУДІВЕЛЬНОМУ МАЙДАНЧИКУ ПРАЦЮЮТЬ ЛИШЕ СТОРОЖІ
Від зупинки будівництва й понині лохвичани часто звертаються до журналістів із питанням, чому шматок території парку в містян відібрали, але нічого там не звели. Люди вже пліткують, буцім затягування комусь вигідне й після офіційного оголошення про неспроможність продовження будівництва територію у вигідному місці з фундаментом і каркасом викупить якийсь бізнесмен.
Тож оглянувши будівельний майданчик і пересвідчившись, що нікого, крім сторожів, там не буває, ми вирушили до Лохвицької районної філії обласного Центру зайнятості. Там пояснити ситуацію не змогли, бо від обласного керівництва ніякої інформації про об’єкт не надходило. Фінансові надходження до структури скоротилися. Центр фінансується не з державного бюджету, а тільки зі свого фонду.
Основне джерело наповнення Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зараз – єдиний соціальний внесок. Працівники Центру зайнятості мріють хоча б про ремонт у нинішньому приміщенні, що зараз досить обшарпане всередині, але не мають навіть на нього коштів. Давати інтерв’ю працівникам філії без погодження з керівництвом не можна також. Нам довелося самотужки пригадувати і виясняти подробиці будівництва.
ПОТРЕБА У ВЕЛИКОМУ ПРИМІЩЕННІ ВІДПАЛА ЗІ ЗМЕНШЕННЯМ ЧИСЛА ОФІЦІЙНО БЕЗРОБІТНИХ
Нині, з радянських іще часів, районний Центр зайнятості розташований у орендованому приміщенні на другому поверсі по вул. Перемоги, 8. Потреба в своєму приміщенні виникла у 2000-х, коли на обліку перебувало близько 2,5 тисяч безробітних одночасно. Тоді, 2008-го, майже припинила роботу Лохвицька швейна фабрика, призупинилася робота ВАТ «Склоприлад» у Заводському й людей попросили «перестояти на біржі», обіцяючи повернути на робочі місця, щойно завод запрацює.
У Центрі зайнятості утворювалися чималі черги відвідувачів. Але від ідеї до будівництва минув не один рік – потрібні були ділянка та проектно-кошторисна документація. Виникли проблеми із виділенням земельної ділянки. Спочатку обрали місце, де нині знаходиться продуктовий магазин «Караван» по вул. Шевченка (між магазином «Аркадія» та двором медичного училища). Але міська рада ту ділянку чомусь не виділила, а надала місце у кутку парку Перемоги. У 80-х тут були каруселі – круг із сидіннями-оленями та карусель із висячими сидіннями на ланцюжках – «цепочки» по-народному.
У 90-х усе те кудись поділося й лише окремі деталі слугують дітям і понині на популярному місці купання у Млинах. Землю, де лишалися лише бетонні підставки від каруселей (і зараз вони збереглися на обгородженій парканом території), виділили, коли міським головою була Надія Солонець – до 2010 року. Будівництво почалося 2011-го. Зразу спиляли кілька дерев. Люди обурювалися, що шматок парку просто «відтяпали».
Тим часом у країні відбулися зміни, після яких надходження до Фонду допомоги по безробіттю значно зменшилися. Нині в районі 700–800 безробітних. Зараз у ЦЗ не можуть перебувати люди, які тримають особисте господарство. Підприємства або продовжили роботу, або зовсім зникли. За один сезон будівельники залили основу фундаменту, поклали фундаментні блоки та встановили металоконструкції основи, поклали на перекриття між поверхами листи металопрофілю – і все.
На тому будівництво закінчилося й понині в обнесеному металопрофільним парканом єдине місце, де щось відбувається, – будка-сторожка. Це державна власність, об’єкт незавершеного будівництва. Якби будмайданчик не охороняли, попри райвідділ міліції через дорогу звідти б розтягли все, що можна підняти.
СТОРОЖІ «ПРОЇДАЮТЬ» БІЛЬШЕ 100 ТИС. ГРН. НА РІК
Лохвицька філія обласного центру зайнятості в останні роки навіть клопоталася про демонтаж, якщо продовжити будівництво можливості нема. Бо несе відповідальність за каркас. Доводиться утримувати охоронців, які мають знаходитися на об’єкті цілодобово. Порахуємо. Троє охоронців за місяць отримують, як мінімум 3,7х3=11,1 тис. грн. Отже, за рік – 11,1х12=133,2 тис. грн.
А ще ж їм треба платити відпускні та наймати на час відпустки когось на заміну. Навіть якщо врахувати, що до підвищення мінімальної зарплати сума виходила менша, охоронці за 6 років не раз заробили вартість будматеріалів, які можливо викрасти. Нині мінімальна зарплата підвищується і сума зростає.
Головний архітектор Лохвицького району Рагім Абдулкадиров повідомив лише, що довгобуд числиться в області як об’єкт незавершеного будівництва, про який треба регулярно звітувати. Відділ архітектури й будівництва ОДА перебуває на стадії реорганізації, тому не до нього зараз.
Враховуючи, що такий великий будинок Центру зайнятості може бути вже й не потрібний через зменшення числа безробітних утричі, ми разом поміркували, як у подальшому можна його використати. Наприклад, якщо районна чи міська рада приймуть будівлю на баланс, там можна розмістити також Центр надання адміністративних послуг – потрібну лохвичанам установу.
Якщо вдасться одержати ділянку на місці руїн швейної фабрики, добре було б перенести будівництво туди – зараз на це потрібні не надто значні затрати. Тоді звільниться частина паркової зони, де добре було б відновити якщо не каруселі, то хоча б гойдалки.
ПРОДОВЖЕННЯ БУДІВНИЦТВА РОЗГЛЯДАЮТЬ У ОДА
Подібних центрів зайнятості за аналогічними проектами немало побудували 10 років тому по всій Україні, в тім числі на Полтавщині. Проектом передбачене використання сучасних технологій, будівництво ішло швидко.
Лохвицький центр побудувати не встигли спочатку через затримку з ділянкою, потім відсутність коштів, а потім і взагалі не до будівництва в державі стало через війну. У нашій області спорудження курувала директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва. Мої питання Катерина Данилівна спочатку сприйняла «в штики» – мовляв, хтось направив пресу, щоб зробити скандал.
А після роз’яснень дала лаконічні коментарі, попередивши: «Не кажи «гоп!», поки не перескочиш!» Тобто розлогі пояснення в деталях з’являться, коли гроші на продовження будівництва будуть виділені.
– Зараз не у одній інстанції розглядається питання продовження, в тому числі й на рівні ОДА. Не я сама можу його вирішити і це не в можливостях нашого бюджету. Зараз добудовуються об’єкти, що знаходились на вищій стадії готовності. Я брала участь у початку будівництва, в подальшому як відповідальна особа проконтролювала, щоб майно було збережене. Нині будівельний майданчик обгороджений, охороняється.
Сподіваємося, цю статтю прочитають не лише лохвичани, яким не байдуже, що відбувається у рідному місті, а й посадовці, від яких залежить доля будівництва.
Газета "Зоря" С. НІКОНОВ Фото автора
|